BAUART Şubat Ayı Etkinlik Takvimi

Bahçeşehir Üniversitesi Sanat Etkinlikleri Birimi'nin (BAUART) Şubat ayı etkinlik takvimi açıklandı.

BAUArt'ın Şubat ayı etkinlikleri Michael Chekhov Oyunculuk Atölyesi ile başlıyor. Ardından BAU Oda Orkestrası'dan Karl Jenkins'in başyapıtlarından 'Stabat Mater' dinleyiciyle buluşacak. Ve yine Oda Orkestrası'nın "Senfonik Fasıl" konseriyle Şubat ayı konserleri son bulacak. Ayrıca Şubat ayı içerisinde BAU Medeniyetlerin Sesi Korosu'nun yeni koristlerini bulmak üzere bir seçme gerçekleşecek. 

ULUSLARARASI MICHAEL CHEKHOV WORKSHOP 2016

BAUART Şubat ayı etkinlikleri kapsamında; 2012'den bu yana Uluslararası Michael Chekhov Hamburg Atölyesi ve Kumbaracı50 iş birliğiyle İstanbul'da her yıl açılan Michael Chekhov Oyunculuk Eğitimi, bu yıl BAUART’ın işbirliği ile Kumbaracı50 ve BAU Galata’da paralel yürütülecek workshoplar düzenliyor. Programa Goethe Enstitüsü de destek veriyor. "İletişime Geçmek: Şiirsel İmgeler" başlıklı modülün içeriği; Konsantrasyon, Imajinasyon, Psikofiziksel Çalışmalar, Şiirde göstergeler, Hareket, Hareketin kalitesi, Kalite, Algılar, Duygular, Birlikte hareket konularından oluşuyor.

Workshoplar, Hamburg'dan UlrichMeyer-Horsch ve Berlin'den JobstLanghans yürütücülüğünde 30 Ocak - 3 Şubat tarihleri arasında 5 gün boyunca gerçekleştirilecek. Katılımcıların, seçtikleri bir Nazım Hikmet şiiri üzerinde çalışacakları atölyenin dili İngilizce ve ardıl çeviri sağlanacak.

BAU'DA GÖRKEMLİ BİR BAŞYAPIT: KARL JENKINS “STABAT MATER”

Adiemus ve Requiem gibi tanınmış eserleri ile dünya müzik çevrelerinde büyük beğeni toplamış Galli besteci Karl Jenkins’in başyapıtlarından “Stabat Mater” 10 Şubat Çarşamba akşamı Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş kampüsünde İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor.

Bahçeşehir Oda Orkestrası yeni yılın ilk konserinde kısa bir zaman önce eserin Türkiye prömiyerini gerçekleştirmiş olan İstanbul Avrupa Korosu ile beraber birbirinden değerli solistleri konuk ediyor. Cemi’i Can Deliorman’ın şefliğini yapacağı konserin solistleri opera sahnelerinin sevilen ismi soprano Nurdan Küçükekmekçi Aydın, etnik solist Canan Özgür, ve neyzen Ahmet Cemal Öksüz.

BAU’DA  “SENFONİK FASIL”

BAU Oda Orkestrası Şubat ayında Cemi'i Can Deliorman şefliğinde Piyanist Hakan Ali Toker'in dinletisini sunacak. 25 Şubat 2016 Perşembe günü saat 20:00'da B Konferans Salonu'nda izlenecek konser tam anlamıyla bir "senfonik fasıl" olarak adlandırılabilir.

Konser programında Senede bir gün , AyrılıkValsi, Huysuz v etatlı kadın, Yıldızların Altında, Kimseye Etmem Şikâyet, Yine Bir Gülnihal,  Bekledim de gelmedin şarkıları yer alıyor. 

BAU MEDENİYETLERİN SESİ KOROSU YENİ KORİSTLERİNİ ARIYOR

Şubat ayı içerisinde BAU Medeniyetlerin Sesi Korosu'nun yeni koristlerini bulmak üzere bir seçme gerçekleşecek. 

Kurulduğu 2012 yılı Ocak ayından itibaren Anadolu, Balkan, Orta Doğu ve Kafkasya coğrafyalarından pek çok dilde halk şarkısı icra etme amacını taşıyan BAU Medeniyetler’in Sesi Korosu dünyanın müzik kültürü zincirinin ilk halkasının halk müziği olduğu gerçeğinden yola çıkıp öncelikli olarak bu geniş coğrafyadan halk müziği örnekleri seslendiren koro aynı zamanda bu halk şarkılarını evrensel çok seslilik anlayışıyla yorumlamaktadır. Repertuarında Türkçe'nin yanı sıra, Kürtçe, Ermenice, Lazca, Gürcüce, Bulgarca, Makedonca, Sırpça, Yunanca, Arnavutça, Slovakça, Azeri ve KırımTürkçesi'nde, Arapça ve Çingenece halk şarkıları yer alıyor ve repertuar hızla genişliyor.

Bu özgün ve özellikli koronun seçmeleri  22 Şubat 2016 18.00’da B Konferans salonunda gerçekleşecek. 

Bu içerik 09/02/2016 tarihinde güncellenmiştir.