BAU Gastronomi Çikolata Festivali'ndeydi

Çikolata Festivali 20- 21- 22-23 Nisan tarihlerinde tüm çikolata tutkunlarını Tarihi Sirkeci Garı’nda ağırladı

İstanbul’un simgelerinden biri olan Tarihi Sirkeci Garı, Türkiye’nin en ‘tatlı’ festivaline ev sahipliği yaptı. Uluslararası Çikolata Festivali, Tatu Creative Solutions, ThePartners ve Medyadoktoru Yapım’ın organizasyonuyla çikolata tutkunlarının damak hafızalarında eşsiz lezzetler bıraktı. Ulusal ve uluslararası bir çok markanın yanı sıra artizan çikolatacılarının katıldığı festivalde, çikolata tutkunları birbirinden eşsiz lezzetlerle buluştu. 

BAU GASTRONOMİ VE USLA ATÖLYELERİ

Festivalde, BAU GASTRONOMİ ve USLA Akademi işbirliği ile çikolata şeflerinin katıldığı söyleşiler, workshoplar, çocuk ve yetişkinlere yönelik atölyeler, çikolatanın teknolojiyle buluştuğu birbirinden farklı uygulamalar, performanslar ve interaktif festival deneyimi de yer aldı. 

Festivalde  çocuklara da ‘tatlı’ sürprizler yapıldı.  Bu vazgeçilmez lezzetin tutkunu olan çocuklar da kendileri için özel olarak oluşturulan Kidszone alanındaki birbirinden eğlenceli aktivitelerle hem festival keyfini hem de 23 Nisan coşkusunu doyasıya yaşadı. 

Çikolata Festivali 20- 21 Nisan tarihlerinde  10.00 -20.00,  22-23 Nisan tarihlerinde ise 10.00-22.00 saatleri arasında tüm çikolata tutkunlarını Tarihi Sirkeci Garı’nda ağırlayacak.

Bu içerik 02/05/2017 tarihinde güncellenmiştir.