İlham Veren Anneler Momtalks’da Buluştu

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU)’da düzenlenen ‘MomTalks 2017’ Türkiye’deki ilham veren anneleri bir araya getirdi.

Bahçeşehir Üniversitesi Güney Kampüs’te düzenlenen etkinliğe, Türkiye’nin bir köyünde hayata başlayıp yaşadığı yerde kurduğu tiyatro ve ünlü futbolcu Cristiano Ronaldo ile rol aldığı reklam filmiyle gündemde olan Ümmiye Koçak, Türkiye’nin önemli sanatçılarından Nil Karaibrahimgil, Sosyal Medyanın Uzman Anneleri Seride Samurkaş (Uyku Meleği), Ece Kumkale (Hassas Anne), Elif Çakır (Güncel Anne) ve Prof. Dr. Yankı Yazgan, Doğan Cüceloğlu, Mümin Sekman, Özgür Bolat gibi birçok akademisyen katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Ümmiye Koçak, annelik kavramının kendisi için özel olduğunu belirterek ‘Ben diyorum ki insan isterse yönetmen olur, doktor olur, iş adamı olur her şey olur ama kendi istediği için her zaman anne olunmaz. Ben de 3 çocuk annesiyim ve bu ünvan bana yetiyor, gerisi ise gelip geçici, annelik kalıcıdır’ ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin önemli sanatçılarından olan Nil Karaibrahimgil, çocuk yetiştirme konusunda doğru bilinen yanlışlar üzerine değindi. Karaibrahimgil; ”Çocuklara çok fazla oyuncak verilmemelidir. Çocukların arada canı da sıkılmalıdır çünkü sıkılan çocuk daha yaratıcı olur” ifadelerini kullandı.

Mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmenin yöntemleri ile ilgili yol gösteren ‘Anne Baba Okulu’ kurucusu Dr. Özgür Bolat; “Asıl temel konumuz mutluluk, ikiye arıyorum ben başarı odaklı mutluluk, mutluluk odaklı başarı. Başarı odaklı mutluluk da kişi kendisini değersiz hissediyor. Bu değersizliğini kapatmak için başarı peşinde koşuyor. Bunun iyi bir şey olmadığını söylüyorum çünkü bunu sürdüremezsiniz sürekli başarılı olma ihtiyacı duyarsınız ve bu kaygı yaratır. Ben mutluluk odaklı başarıdan bahsediyorum. O da şöyle bir kişi ben, ben olduğum için değerliyim diyorsa ve çocuğunu olduğu gibi kabul ediyorsa çocuk diyor ki ben, ben olduğum için değerliyim ve huzuru yakalıyor. Bu çocuk diğer insanların hayatına etkide bulunmak için çalışmaya başlayınca sonuç olarak da başarı geliyor” dedi.

Bu içerik 08/05/2017 tarihinde güncellenmiştir.