Cumhurbaşkanlarının Gün Yüzüne Çıkmamış Fotoğrafları

Bahçeşehir Üniversitesi Galata BAUEXP Galerisi’nde gerçekleşecek CMHRB Kadrajda Sergisi 01 - 30 Eylül 2014 tarihleri arasında BAUEXPGaleri'de gezilebilecek.

CMHRB Kadrajda Sergisi ile yaklaşık yirmi haber fotoğrafçısının kadrajından Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanları’nın bireysel ve siyasi tarihine tanıklık ediyoruz. Tanık olduklarımız aynı zamanda Türkiye’nin ve haber fotoğrafçılarının da tarihidir. Çok büyük bir kollektif arşiv çalışmasının ve emeğin neticesinde daha önce gün yüzüne çıkamamış ya da ender rastlanan 160 fotoğrafla oluşturulan sergi Depo Photos ve Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü ortaklığı ile gerçekleştiriliyor.

Türkiye'nin görsel tarihine ulaşabilmede en önemli kaynak olma hedefiyle yola çıkan Depo Photos, iki yıla yaklaşan bir çalışma sonucunda ilk etapta 150'nin üzerinde foto muhabiri, belgesel fotoğrafçı ve koleksiyonerlerin siyasetten magazine, spordan sanata 25 milyondan fazla fotoğrafını inceleyerek bir milyon karenin üzerinde dev bir fotoğraf arşivi oluşturdu. Özenli çalışma sonucu, daha önce gün yüzüne çıkmamış, hiçbir yerde yayınlanmamış yüzbinlerce kare film taranarak dijital ortamda arşivlendi ve bunların 500 bine yakını online sisteme aktarıldı. Depo'da sadece geçmişin değil, bugünün de yetenekli isimlerinin vizörlerinden çıkan fotoğraflar takip edilebilecek.

Sergide fotoğrafları yer alan Depo Photos foto muhabirleri ve katkı sağlayan meslektaşları: Zekeriya Albayrak, Adem Altan, Ayhan Arfat, Hasan Aydın, Sökmen Baykara, Kubilay Çalıkoğlu, Mehmet Demirci, Hüseyin Ezer, Rıza Ezer, Denizhan Güzel, Bülent Hiçyılmaz, Mustafa İstemi, Burak Kara, Murat Çetin Mühürdar, Mustafa Öztartan, Sami Pekşirin, Serhan Şarman, Mehmet Sürenkök, İsmail Şenyüz, Hikmet Tanılkan, Ümit Turpçu ve Cengiz Kahraman Koleksiyonu.

BAU Galata

Müeyyetzade Mah. Kemeraltı Cad. Karaoğlan Sok. No: 24a

Galata/Karaköy ISTANBUL

Galeri Ziyaret Saatleri / Gallery Visiting Hours

Hergün / Everyday 10.00-20.00

bahcesehir.edu.tr / twitter.com/BauPov

depophotos.com / depo@depophotos.com

Bu içerik 24/10/2014 tarihinde güncellenmiştir.